PPŁ na YOUTUBE

Brak grafik

Zegar pielgrzymkowy

Do rozpoczęcia 35. PPŁ na Jasną Górę pozostało
sekund
minut
godzin
dni

Wsparcie PPŁ

Chcesz wesprzeć organizację 34. PPŁ na Jasną Górę? Wpłać dowolny dar na konto.
Stowarzyszenie Piesza Pielgrzymka Łomżyńska
ul. Dworna 25, 18-400 Łomża
PEKAO S.A. nr 36124015321111001083580692

Historia

Początki łomżyńskiego pielgrzymowania, sięgają roku 1984. Przy zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli 1 sierpnia 1984 roku po raz pierwszy wyruszyła z Łomży pielgrzymka na Jasną Górę licząca około 1.000 pielgrzymów, podzielonych na trzy grupy.
W drugiej pielgrzymce, było już około 1.500 pątników wędrujących w 6 grupach.
W następnych latach pielgrzymka rozwijała się i liczyła około 2.500 pątników, osiągając jednocześnie lepszy poziom organizacji wewnętrznej, organizacji trasy, a także pogłębiając swój program duszpasterski.
W roku 1991 z racji organizacji spotkania z Ojcem św., Janem Pawłem II,  który odwiedził Diecezję Łomżyńską oraz ze względu na uczestnictwo młodzieży w katechezach przygotowujących do spotkania z Papieżem podczas Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze, Piesza Pielgrzymka Łomżyńska została zawieszona. Jednak potrzeba tej formy duszpasterstwa spowodowała, że w 1992 roku po raz ósmy pielgrzymka wyruszyła z Łomży na Jasną Górę.
Po otwarciu granic zachodnich nastąpił gwałtowny spadek pielgrzymów, spowodowany licznymi wyjazdami do pracy oraz niemożliwości wzięcia urlopu w czasie trwania PPŁ.
Uczestnikami pielgrzymki, są w większości, ludzie młodzi (ok. 70%), chociaż nie brakuje także dorosłych i starszych pątników, nawet po 70. roku życia; coraz częściej biorą w niej udział całe rodziny.
Na całej trasie pielgrzymka witana jest z wielką serdecznością. W niejednej miejscowości noclegowej mieszkańcy mówią, że odwiedziny pielgrzymki to dla nich wielkie święto, dlatego przez cały rok oczekują na te niezwykłe spotkanie.
Warto zaznaczyć, że Piesza Pielgrzymka Łomżyńska jest największą pielgrzymką w województwie podlaskim zdążającym do Częstochowy, Duchowej Stolicy Narodu.

Aktualnie PPŁ składa się z 5 grup regionalnych:
Grupa Żółto-Brązowa; w grupie pielgrzymują pątnicy z obydwu dekanatów łomżyńskich, dekanatu Piątnica, Grajewo, Szczuczyn, Jedwabne i Kolno.
Grupa Czerwono-Zielona; w grupie pielgrzymują pątnicy z dekanatów: Różan, Kadzidło, Krasnosielc, Ostrołęka Nawiedzenia NMP, Ostrołęka św. Antoniego, Myszyniec, Chorzele i Rzekuń.
Grupa Niebieska; w grupie pielgrzymują pątnicy z dekanatów: Zambrów, Kobylin, Wysokie Mazowieckie, Łapy, Szepietowo i Czyżew.
Grupa Srebrna; w grupie pielgrzymują pątnicy dekanatów w  Ostrowi Mazowieckiej: Wniebowzięcia NMP i Chrystusa Dobrego Pasterza.
Grupa Fioletowa; w grupie pielgrzymują pątnicy z dekanatu Wyszków i parafii Długosiodło.

Pielgrzymów ubezpiecza